Zámecký mlýn s Křižíkovou vodní elektrárnou

  • Fyzická náročnost: Středně náročné
  • Vhodné pro vozíčkáře: Ne

Nejstarší mlýn ve městě se nachází v areálu hradu a zámku. Vyrostl v podhradí za severními hradbami v první polovině 15. století. V 16. století jej nechal Jáchym z Hradce rozšířit a přestavět v renesančním slohu. Od té doby se mu říkalo Nový, častěji však podle počtu složení (počtu vodních kol) "U čtrnácti". Další zásah provedl hrabě Evžen Karel Černín v roce 1853. V roce 1887 došlo k jeho přeměně na vodní elektrárnu. Byla v něm instalována Francisova turbína a dynamo Františka Křižíka, která osvětlila Jindřichův Hradec jako první město v Českém království. Po prvním rozsvícení v roce 1887 bylo město trvale osvětlováno od dubna 1888. Expozice představuje jak dějiny elektrárny, tak rybníkářství a lesnictví ve zdejší oblasti. Mlýn je přístupný denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin.

Otevírací doba:

květen - září

Bližší informace na:

Tel: 777 751 916

michalkotyza9@seznam.cz

 

O provoz mlýna se v současné době stará Spolek přátel historie jindřichohradeckých lesů a rybníků


Tipy na výlet

Kostel svatého Jakuba se nachází na návrší na západním okraji města Jindřichův Hradec. Ve vybraných částech roku a při zvláštních příležitostech Správa státního hradu a...

Rozhledna Rýdův kopec se nachází za obcí Děbolín, nedaleko Jindřichova Hradce. Je volně přístupná každý den v období od března do října.