Jak se k nám dostanete

Státní hrad a zámek Jindřichův Hradec se nachází ve stejnojmenném městě, ve východní části jižních Čech.

Vlastním vozem

Při cestě vlastním dopravním prostředkem se Vám pro zadání do navigace může hodit následující informace: 49.1421958N, 15.0008978E

Jindřichův Hradec leží zhruba vprostřed délky silnice II. třídy E551, spojující České Budějovice a Humpolec (53 km od Č. Budějovic). Nejkratší cesta z Prahy k nám vede přes D1, E55, D3 a před Veselí nad Lužnicí se sjíždí na silnici I. třídy číslo 23, vedoucí přes Jindřichův Hradec až do Brna.

Zámek se nachází v centru města a je ze všech stran obklopen další zástavbou. Historický vývoj nám velké parkoviště v těsné blízkosti zámku nezanechal. Ale situace není zoufalá. 

ZDE se nachází pdf obrázek s vyznačenými parkovišti v centru J. Hradce.

Šikovná je také TATO interaktivní mapa, která krom vyznačených parkovišť s fotografiemi a ceníky, nabízí mnoho dalších užitečných informací. (Na některých prohlížečích se otevírá delší dobu.)

Vlakem nebo autobusem

Jindřichův Hradec spojuje s dalšími částmi Čech a Moravy železniční trať číslo 225, vedoucí z Havlíčkova Brodu do Veselí nad Lužnicí. V Jindřichově Hradci kříží tuto trať unikátní úzkorozchodná regionální železnice, která vede pod číslem 229 z J. Hradce na jih do příhraničního města Nová Bystřice. Na sever pak míří pod číslem 228 přes Novou Včelnici, Kamenici nad Lipou a Černovice do Obrataně, kudy vede železniční trať číslo 224 spojující Horní Cerekev a město Tábor. Cestování po této trati, tzv. "úzkokolejce", provozuje společnost Jindřichohradecké místní dráhy a krom běžných spojení, je v nabídce mnoho zajímavých zážitků. Podívejte se SAMI.

K tomu lze dodat, že by bylo jistě velmi zajímavé, kdyby vedla železniční trať z Vídně do Prahy přes Jindřichův Hradec, jak bylo na začátku II. poloviny 19. století plánováno.

Bylo by zbytečné na tomto místě uvádět pravidelné autobusové a vlakové linky, spojující naše město se zbytkem světa. Je jich dost. Pokud se na ně chcete hned teď podívat, ZDE nebo ZDE je odkaz na vyhledávání spojů.

Z nádraží na zámek

V Jindřichově Hradci autobusové a vlakové nádraží sousedí. Pokud si nebudete chtít nebo nebudete moci udělat z nádraží městem procházku, trvající 20 minut až několik hodin (záleží na tom, co Vás cestou zaujme), můžete využít zdejší MHD. V jízdních řádech jindřichohradecké MHD hledejte zastávku "nábřeží". K zámku je to od ní cca 280 m.

Informace pro organizované skupiny přijíždějící autobusem

Řidiči, kteří přivážejí skupiny návštěvníků jindřichohradeckého zámku, mohou zadat do navigace, nebo dle mapy směřovat na Balbínovo náměstí. To je místo, kam nejblíže může zajet autobus a nechat návštěvníky vystoupit. Od zámku je to 100 m. Na Balbínově náměstí se nedá parkovat, ale je možné tam autobusem otočit (na rozdíl od jiných částí historického centra). Následně může autobus odjet na některé parkoviště pro autobusy. Výše, u položky "Vlastním vozem", jsou odkazy na mapky parkovišť.

Chcete nás navštívit na kole?

To je samozřejmě také možné. Kolostavy jsou pro vás připraveny na I. i II. nádvoří. Úschovnu zavazadel bohužel nemáme, ale nevelké množství věcí se dá nechat v pokladně, respektive v prostoru prodejny suvenýrů dle aktuální situace a po dohodě s obsluhou prodejny a pokladny.

Stránek, které mapují cyklistické stezky Jindřichohradecka je dostatek. Můžete využít například TENTO, nebo TENTO či TENTO odkaz.

Rychlý kontakt

Nevíte si rady? Nevadí, ozvěte se nám, rádi vám poradíme.