Zima na zámku v Jindřichově Hradci

Na hradech a zámcích se pracuje také v zimních měsících

 

Zimní období je na každém hradu a zámku velmi podobné. Je naplněno pracemi, které není vhodné, a často ani možné provést během sezóny. Jedná se především o obsáhlejší údržbové práce a opravy. Náročnější jsou reinstalace nebo větší změny v prohlídkových okruzích. Zcela nemožné by bylo provádět za běžného provozu nutné zednické opravy, následné výmalby nebo restaurátorské práce v prostorách, které návštěvnická veřejnost při prohlídkách prochází.

Zaměstnancům památkových objektů a odborným pracovníkům tak nezbývá nic jiného, než se obrnit trpělivostí a vybavit vhodným oblečením, neboť se nejčastěji nepracuje ve vytápěných prostorách. Naše práce nás ale těší a radost nám přináší uznání a pochvaly návštěvníků, kteří výsledky zimních prací ocení při návštěvě zámku během turistické sezóny.

Jindřichohradecký hrad a zámek provedl a provádí v zimních měsících na přelomu roku 2018 a 2019 řadu zajímavých úprav. Krom množství náročnějších údržbových prací, byly opraveny a nově vymalovány omítky ve velkých sálech prohlídkových tras A a C, v nichž bude následně pozměněna a doplněna instalace nábytku, obrazů a dalších důležitých doplňků, připomínajících způsob užívání reprezentativních pokojů šlechtickými majiteli.

Rovněž bylo opraveno a kompletně nově vymalováno ostění velkého schodiště, procházejícího třemi podlažími Španělského křídla. To mimo jiné zavede návštěvníky do nejvyššího patra renesančního Adamova stavení, v němž plánujeme opět otevřít výstavu, připomínající diplomatickou, cestovatelskou a sběratelskou činnost posledních šlechtických majitelů jindřichohradeckého hradu a zámku, rodiny Černínů z Chudenic. Výstava bude otevřena po částečné reinstalaci a od letošního roku se bude o prostory nejhořejšího podlaží Adamova stavení dělit s další atraktivní výstavou výtvarnice Stanislavy Stuchlé. Obě výstavy budou připraveny v průběhu měsíce května.

Ač jsou naše zimní pracovní dny naplněny zmíněnými činnostmi, jsme po předchozí domluvě schopni provést organizované skupiny návštěvníků alespoň částí zdejší historické usedlosti. 

Pravidelné denní prohlídky začnou v sobotu 30. března.

Do galerie níže jsme vložili několik fotografií zimního jindřichohradeckého zámku a probíhajících prací.