Nová výstava na zámku v Jindřichově Hradci představí „Dokonalého diplomata“

Od soboty 21. července mohou návštěvníci zámku Jindřichův Hradec navštívit jedinečnou výstavu v dosud nepřístupných prostorách II. patra Adamova stavení s názvem Dokonalý diplomat a podtitulem Černínové - vyslanci, cestovatelé, sběratelé, která představí dosud opomíjené téma diplomatických misí českých šlechticů v 17. až 20. století. Pro veřejnost bude otevřena od 21. července do 31. října 2018.

„Pojmenování výstavy odkazuje na spis Dokonalý Ambasador od Juana Antonia de Vera y Figueroa, užívaný od 17. století jako základní učebnice diplomacie. Její italské vydání z roku 1649 bylo dedikováno Humprechtu Janu Černínovi, vyslanci císaře Leopolda I. v Benátkách, stavebníkovi pražského Černínského paláce, dnešního sídla Ministerstva zahraničních, jehož syn se stal prvním majitelem zámku v Jindřichově Hradci“, vysvětluje hlavní kurátorka výstavy Milena Hajná z Národního památkového ústavu – územní památkové správy v Českých Budějovicích.

Téměř čtyři stovky předmětů dokumentují diplomatické a související cestovatelské i sběratelské aktivity rodu Černínů na výstavní ploše o rozloze přes 570 čtverečních metrů. Část výstavy se věnuje výchově budoucích diplomatů, jejich vzdělávání a kavalírským cestám. Spolu s několika významnými členy černínského rodu se návštěvníci vydají například na cestu do Turecka, Francie, Itálie, Španělska, Ruska nebo Anglie.

Jedním z hlavních exponátů je jedinečný turecký stan, který roku 1644 obdržel Heřman Černín z Chudenic od diplomatů Osmanské říše. Doplní jej turecké zbraně a textilie, dobové postroje na koně nebo barokní kostým Turka spolu s kulisou z barokního divadla v Českém Krumlově, která zachycuje výjev z tureckého stanového tábora. Vjem z celé scény umocní zvuky tureckého tržiště, které představují jeden z mnoha audiovizuálních prvků této výstavy. „Prezentuje se zde ale také celá řada dalších výjimečných artefaktů z fondů hradů a zámků Národního památkového ústavu nebo zapůjčených od jiných domácích a zahraničních paměťových institucí. Některé cennosti budou v České republice vystaveny vůbec poprvé“, doplňuje Milena Hajná.

Výstava je umístěna ve II. patře renesančního Adamova stavení jindřichohradeckého zámku, které bylo doposud veřejnosti uzavřené. Náročná adaptace prostor zahrnovala kromě repase oken a dveří, i ošetření podlahových krytin, restaurování některých dveří a kamenných ostění, nové rozvody elektroinstalací či výmalbu stěn. „Nejnáročnější byla výroba nového dřevěného kazetového stopu s výmalbou, který je na první pohled k nerozeznání od dobových předloh“, říká stavební technik Zdeněk Jiroušek. Adaptace výstavních prostor si vyžádala investici téměř 11 mil. Kč. Restaurování devadesáti předmětů stálo 3, 5 mil. Kč.     

Výstava vznikla v rámci projektu Šlechta českých zemí v evropské diplomacii, který připravil Národní památkový ústav pro Evropský rok kulturního dědictví 2018. Projekt je součástí dlouhodobého programu Národního památkového ústavu s názvem Po stopách šlechtických rodů

Výstava bude otevřena od 21. 7. do 31. 10. 2018. Plné vstupné činí 100,- Kč. Ve zredukované podobě bude k vidění i během příští návštěvnické sezóny.

_______________________________________________________________

Kontakt:

Mgr. Milena Hajná, Ph.D., hlavní kurátorka výstavy, NPÚ ČB, tel.: 778 431 899

Mgr. Jan Mikeš, kastelán SHZ Jindřichův Hradec, 606 795 806

Mgr. Markéta Slabová, PR NPÚ ČB, slabova.marketa@npu.cz, tel.: 778 417 685

Fotografie ke stažení

Soubory ke stažení