Umění restaurovat

Pojďte s námi objevovat kouzelný a tajemný svět tapiserií. Poutavý výlet do minulých století vám přináší výstava „Umění restaurovat“, která představuje nejkrásnější zachráněné tapiserie a další textilie ze sbírek Uměleckoprůmyslového muzea v Praze a Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích.

Novinkou pro návštěvníky jindřichohradeckého hradu a zámku je výstava nazvaná „Umění restaurovat“, instalovaná v nejvyšším patře renesanční budovy Adamova stavení, zpřístupněném poprvé po 35 letech. Výstava představí nově zrestaurované mimořádně vzácné tapiserie a textilie ze sbírek Uměleckoprůmyslového muzea v Praze a Národního památkového ústavu, které pochází z různých období od středověku až do počátku 20. století.

 

Výstava je otevřena do 31. 10. 2017, denně mimo pondělí.

Prohlídky výstavou vypravujeme v otevíracích dnech pouze v 11.00 a 14.00 hod.

 

Mimo běžných prohlídek výstavy Umění restaurovat je také možné zajistit si po dohodě prohlídku vedenou výtvarnicí a restaurátorkou tapiserií Milevou Müllerovou a zahrnují nejen samotnou expozici, ale vysvětlují také způsob vzniku tapiserií, včetně ukázek jejich tvorby. Návštěvníci si navíc budou moci vyzkoušet, jak tapiserie vzniká a díky pracovním listům se dozví více o významu používaných motivů či materiálů, z nichž jsou tapiserie vyráběny. V případě zájmu volejte na číslo +384321279.

Víte, že tapiserie je vlastně prvním digitálním záznamem pohledu na okolní svět, nebo že cena tapiserií mohla dosáhnout hodnoty domu a že spolu souvisí tapiserie a džíny?

Odpovědi na všechny otázky a mnohem více vám přinese putování po naší výstavě. Pomocí lupy budete objevovat „digitální“ strukturu tkaných obrazů, dotykem ruky vlastnosti „kousavé“ vlny i hebkého hedvábí, poznáte tajemství přírodních barev. Dozvíte se zapomenuté příběhy, o kterých tapiserie vypráví, a objevíte dávno ztracené symboly tajemné květomluvy. Hlavně však nahlédnete do procesu výroby tapiserií, kterým vás provede zkušená tkadlena. Navíc si budete moci roli tkalce sami vyzkoušet.

Výstava je navíc doplněna ukázkami nejvybranějšího textilu od středověkých kněžských ornátů, přes barokní šatičky Pražského jezulátka, až po přepychové pařížské šaty hraběte Černína z konce 18. století nebo slavnostní róbu kněžny Idy Schwarzenbergové.

Základní informace

  • délka 40 minut
  • max. 40 osob

Návštěvní doba

Období Dny Hodiny
1. 6.–31. 10. út–ne 11.00–14.00

Vstupné

  • Dospělí 40 Kč
  • Senioři, studenti, děti (6-15), ZTP 30 Kč
  • Děti (0-6) zdarma
  • Rodinné vstupné (max. 2 dospělí + 3 děti) 110 Kč

rezervace doporučena